Pitkä moottorikelkkasafari 200 km
Nyt pölisytellään valkoisia hankia kotisuomen erämaissa turvallisesti pienillä ryhmillä.
Kaikille seikkailunhaluisille olemme räätälöineet safarin, johon voit ilmoittautua mukaan yksin, kaksin tai kaveriporukalla. Reissu toteutetaan 6–10 henkilön ryhmänä. Luvassa on täysi päivä kelkkailuelämyksiä Suomen lumisimmilla vaaroilla.
Paljakan ja Puolangan ympäristö on kuuluisa hienoista ja hyvin hoidetuista kelkkareiteistä sekä jylhistä vaaramaisemista. Reittikelkkailun lisäksi käymme kokeilemassa myös freeride ajoa, sille varatulla alueella. Eihän se ole reissu eikä mikään, jos ei pääse kaivamaan uponnutta kelkkaa hangen sisästä.
Ajossa on nykyaikaiset, huolletut ja hyväkuintoiset 2-t koneella varustetut Polaris xc/xcr/Rush 600 cm3 sporttikelkat. Myös muutamia Titan 800 cm3 kelkkoja saatavana pienellä lisämaksulla.
Safaripäivänä runsas aamiainen ennen maastoon lähtöä sekä retkilounas maastossa.
Kokonaismatka 200 km
Safaripäivät: 14.2. 21.2. 28.2. 7.3.2022
Majoitus
Ei sisällä majoitusta. Kysy erillinen tarjous majoituksesta, mikäli tarvitset.
Hinta: 490,- €
Hintaan kuuluu
- aamupala x1
- lounas reitillä x1
- 600 cm3 2-t sporttikelkka
- kelkkailuvarusteet ja reittiluvat
- polttoaineet
- huoltopalvelu tai tarvittaessa varakelkka
- kaikenvara vakuutus. Omavastuu kolarissa max. 500,- €
Mitä mukaan?
Kelkkailuhaalarin alle lämmintä ja pitkää alusasua. Tekninen vaate, kerrospukeutuminen.
Ajokortti vähintään luokka T tai A1, B
Jonkin verran ajokokemusta. Vasta-alkajille voimme tarjota kevyempiä vaihtoehtoja.
Paljon seikkailumieltä
Lisähinnat
Titan 800 cm3 kelkka + 100,- €
Muuta
Ilmoitathan meille mahdollisista ruoka-allergiosta etukäteen.
Varaukset
ennakkovaraukset mielellään 2 viikkoa ennen safaria jotta voimme vahvistaa safaripäivät. Vapaita paikkoja voi kysellä aina lähtöpäivään saakka. Lähetä sähklöpostia. Varauksesta lähetämme 130,- € ennakkomaksun, joka palautetaan mikäli retki ei toteudu.Loppulasku 360,- € maksetaan safarin jälkeen.
Tarkempi ohjelma
Kokoontumispaikka, Retken lähtö ja lopetuspaikka
Safaritalo osoitteessa Ristijärventie 101, 89140 KOTILA.
Sopimuksesta järjestämme tarvittaessa kuljetusta majoituskohteen ja safaritalon välille.