Riksgränsen. Kelkkailijan elämysmatka Ruotsin Lappiin.
Tämä on reissu, josta useimmat kelkkailijat vain haaveilevat. Ajelemme kolme täyttä päivää uskomattoman upeissa maisemissa tuntureilla aivan Norjan rajan tuntumassa. Aurinkorasva ja aurinkolasit mukaan!
Matkalla on kelkkailu-uraa ja välillä mennään freeride-ajona tuntureiden yli. Kiire ei ole mihinkään ja oppaat varmistavat tapahtuman turvallisuuden.
Tälle matkalle voit lähteä omalla kelkalla tai ostaa meiltä koko paketin, jolloin kelkka odottaa sinua majapaikassamme.
Kaikki on valmiiksi mietitty ja meidän eräoppaiden mukana pääset paikkoihin, joihin ei muuten helposti osaisi mennä. Kuljemme rauhallisesti ja kaikki vähänkin ajokokemusta omaavat pysyvät mukana.
Kelkkoina on sporttiset, varmasti hyväkuntoiset ja nykyaikaiset 600 cm3 tehokkaalla 2-t koneella varustetut Polaris xc/xcr/ malliset reittikelkat. Myös muutamia Titan 800 cm3 kelkkoja saatavana pienellä lisämaksulla. Myös uusia 4 t kelkkoja tulossa valokoimaan. Valitse Titan kelkka, jos ajat matkustajan kanssa.
Kelkkailun ja pilkkimisen lisäksi nautitaan saunan löylyistä. Majoitustiloissa on omat saunat.
Joka päivä rauhallinen aamiainen ennen maastoon lähtöä ja retkilounas maastossa retkipäivinä. Tulopäivän illallinen on omakustanteinen alueen ravintoloissa tai voi kokkailla itselle mökillä, seuraavan päivien illallinen kuuluu matkan hintaan. Yöt vietämme mukavissa Loma-asunnoissa.
Matkapäivät Riksgränsen 18.-22.4.2023.
Majoitus
Laadukkaissa loma-asunnoissa hyvässä seurassa. Majoitus sisältää aamupalan joka aamu, liinavaatteet ja loppusiivouksen. Lisäksi illallinen kolmena iltana.
Matkaohjelma Riksgränsen
Matkapäivä 1
Matkustus Ruotsin Riksgränseniin omatoimisesti tai kysy paikkatilannetta kuljetuskaluston kyydissä. Muutoinkin sovitaan kyytiporukat ja muut matkajutut etukäteen WhatsApp ryhmässä.
Matkapäivä 2, 3 ja 4
Turbokuru, Kårsakuru ja hylly. Näistä puhutaan. Nyt on mahdollisuus päästä itse paikalle kokemaan ja kokeilemaan mihin kelkka kiipeää. Myös kalastuksen ystäville tarjoutuu mahdollisuus lähteä käymään pilkillä tunturijärvellä tai joella. Kunkin päivän reittisuunnitelmat tehdään säätilan perusteella. Kaikkina päivinä nautimme retkilounaan sopivassa tulistelupaikassa.
Matkapäivä 5
Aamupalan jälkeen alkaa kotimatka.
Alla olavat hinnat vielä sitoumuksetta , odotamme vielä majoittajan vahvistusta.
Hinta 1 hlö/kelkka 2090 € /hlö (Polaris XC 600 tai XCR 600 vuokra sisältyy hintaan).
Lisähinta Polaris Titan luxus 800 cc +250 €
Hinta 2 hlö/kelkka 1790 €/hlö (Polaris Titan luxus touring 800 vuokra sisältyy hintaan).
Hinta omalla kelkalla 1290 €/hlö (Ei sisällä polttoaineita)
Hintaan sisältyy:
- 4 yön hyvätasoinen majoitus
- vuokra moottorikelkan polttoaineet safaripäiville. (3 päivää)
- kelkkailuvarusteet
- aamupala (4x)
- illallinen (3x)
- sauna
- Safaripäivien retkilounaat (3x)
- reittiluvat retkille
- Varausmaksu kts erityismatkaehdot
Hintaan ei kuulu
Osallistujien kuljetukset.
Ruokajuomat
Mitä mukaan?
Aurinkolasit (ettei iske lumisokeus)
Aurinkorasva
Kelkkailuhaalarin alle lämmintä ja pitkää alusasua. Tekninen vaatetus, kerrospukeutuminen.
Ajokortti vähintään luokka T, A1 tai B
henkilöllisyystodistus tai passi
Paljon seikkailumieltä.
Muuta
Ilmoitathan meille mahdollisista ruoka-allergioista etukäteen.
Varaukset
Täytetään varausjärjestyksessä. Varaa heti!
Lähetä meille sähköpostia, soita tai pistä Whats App viestiä. Lähetämme sen jälkeen 130,- € toimistomaksun, jonka maksamalla varaat matkan. Mikäli matka ei toteudu, (osallistujamäärä jää alle kuuden) palautamme toimistomaksun kokonaisuudessaan välittömästi viimeisen varauspäivän jälkeen. Matkan hinnan voit maksaa safarin jälkeen paikan päällä, myös luottokorteilla.
Minne saavutaan
Kokoontumispaikka = Retken lähtö ja lopetuspaikka:
Riksgränsen, Ruotsi. Google maps.
Soita ja sovi saapumisaikasi etukäteen matkalta. p +358 44 748 666 7
Matkustusvaihtoehdot.
Muodostamme WhatsApp-ryhmän, jossa voimme sopia henkilöiden ja kelkkojen yhteisestä kuljetuksesta.